
VELEBIT I NP PLITVIČKA JEZERA – HRVATSKA
Velebit
Velebit je, iako ne najviša, sa svojih 145 kilometara, najduža planina u Hrvatskoj. U blagom luku, poput velikog bedema širokog od 10 do 30 kilometara nadvio se iz kontinenta nad more. Tek nekoliko putnih prevoja seče masiv, a oni ujedno tradicionalno dele Velebit na nekoliko celina. Čovek ga može celi život obilaziti i svaki put otkrivati nešto novo.
Velebit dodiruje dva sveta – hladnu ličku visoravan i toplo Jadransko more. Dok je lička strana pošumljena i zelena, primorska je često gola, burom šibana i suncem pržena.
Primorska padina je i viša jer se izdiže s mora, a Lika je već na nadmorskoj visini od oko 500 − 600 metara, pa je ova strana Velebita i relativno kraća.
Planina Velebit najpoznatija je Hrvatska planina. Planina, oko koje su tamošnji stanovnici vekovima ispredali mitove, pripovetke, legende. Planina gde se i danas na velikom prostranstvu još sreću medved, ris i vuk.
Plitvička jezera
Plitvička jezera najstariji su i najveći nacionalni park Republike Hrvatske. Svojom izuzetnom prirodnom lepotom ovo je područje oduvek privlačilo zaljubljenike u prirodu, pa je već 8.04.1949. godine proglašeno prvim nacionalnim parkom u Hrvatskoj. Proces osedravanja, kojim se formiraju sedrene barijere i stvaraju jezera, predstavlja jedinstvenuuniverzalnu vrednost zbog koje su Plitvička jezera dobila međunarodno priznanje
26.10.1979. godine, upisom na UNESCO-ov Popis svetske baštine.
Baške Oštarije smeštene su na klancu Velebita na nadmorskoj visini od 926 m, na mestu gde se Velebit deli na Srednji i Južni.
Ovo mesto je specifično po tome da je kao “svet u malom”. Što se tiče gastronomije, tu su specijaliteti poput domaćeg hleba, sira “škripavca” i sira “lička basa” koji se mogu kupiti u sirani,ličke jagnjetine, dimljene pastrmke, I naravno poznatog specijaliteta od krompira – “pole”. Okruženi
prirodom, ljubaznim domaćinima sigurno ćete imati dobar apetit da sve ovo probate, a kad ste već tu – zašto da ne?
Poučna staza Terezijana
Nalog za izgradnju novog, modernijeg puta dao je tadašnji austrijski car Josip II. Put je dobio ime po njegovoj majci Mariji Tereziji.Terezijana je izgrađena 1786.g. kako bi zamenila postojeću Karolinsku cestu. Karolinom se putovalo sve teže zbog njenih oštrih zavoja i strmih delova.
Ova cesta je naročito bila važna radi boljeg povezivanja tadašnjeg pukovnijskog središta Gospića sa slobodnom lukom Karlobag. Zbog želje da se što više ljudi upozna s kulturološkom važnošću Terezijane, Javna ustanova „Park prirode Velebit“ uredila je deo Terezijane kao poučnu stazu. Staza je namenjena isključivo pešacima, a posebno je zanimljiva zbog prostora kojim prolazi.
Ovde se na kratkom području dožive oba lica Velebita u njihovoj punoj lepoti. Poučna staza počinje na Baškim Oštarijama te se spušta do sela Konjsko (655 m/n.m.) u dužini od tri kilometra ili oko tri sata hoda. Takođe je u ponudi i kraća pešačka tura od oko 1,5 h.
Istorijski put Terezijana ima svojstvo kulturnog dobra.
Memorijalni centar “Nikola Tesla” – Smiljan
Veliki izumitelj, fizičar i pronalazač rođen je 10. jula 1856. godine u selu Smiljan, a njegova rodna kuća pretvorena je u memorijalni centar. Uz interpretaciju Teslinog života prezentuje se i zavičaj s kojim se Tesla poistovetio, iz kog je potekao i dobio ideje za svoje prve izume.
Memorijalni centar je mesto gde je veliki genije učinio prve korake prema najvećim dostignućima koji su promenili čitav svet. Centar je osmišljen tako da objedinjuje kulturu, nauku i turizam. Posetiocima se omogućuje da nauče nešto više o Tesli i uživaju u netaknutoj ličkoj prirodi koja je Teslu podstakla na stvaranje prvih izuma.
U sklopu obilaska Centra posetioci mogu pogledati i dokumentarac o velikom geniju, a u kopiji laboratorije iz Colorado Springsa se može videti demonstracija sa Teslinom zavojnicom.
PLAN AKCIJE:
01.07.2021. – četvrtak
Polazak u 4h ujutru. Doći 15 minuta ranije. Putujemo prema Plitvičkim jezerima, uz usputne pauze.
Kupovina ulaznica i obilazak NP Plitvička jezera . Nakon toga polazak ka mestu Baške Oštarije i smeštaj. Slobodno vreme.
02.07.2021. – petak
Ustajanje u 6h. Oko 7h polazak na stazu. Tura je oko Baštih Oštarija. Postoji mogućnost duže i kraće staze – zavisno od dogovora i želja. Posle pešačenja spuštamo se u Karlobag na more gde je predviđeno slobodno vreme za kupanje, kako domaćini kažu – da speremo planinu sa sebe.
Povratak u smeštaj i slobodno vreme.
03.07.2021. – subota
Ustajanje u 6h. Nakon spremanja za uspon sledi pohod na Visočicu (1619 mnv) u trajanju od nekih 8-9h normalnog hoda u grupi. Po povratku je organizovan kasni ručak za sve učesnike, a nakon toga manja zabava – ples!
Pakovanje stvari. Noćenje.
04.07.2021. – nedelja
Ustajanje u 6h. Iznošenje stvari iz smeštaja, i polazak u 7h na šetnju starim putem Terezijanom.
Staza je lagana, dužine oko 5 km. Nakon šetnje polazak za Smiljan gde ćemo obići Memorijalni centar “Nikola Tesla”.
Nakon obilaska sledi povratak za Novi Sad.
Oprema:
Planinarski ranac do 30l, planinarske duboke cipele, kabanica, tanja jakna, kapa, šešir ili marama, krema za zaštitu od sunca, rezervni veš, planinarski štapovi.
Na akciji mogu učestvovati isključivo planinari koji su članovi osnovnih planinarskih organizacija učlanjenih u PSS sa markicom za 2021. godinu. Prilikom prijave navesti naziv društva, broj planinarske kartice i markice.
Vodič zadržava pravo izmene plana. Svaki učesnik akcije dužan je da se pridržava pravila u skladu sa Pravilnikom o ponašanju planinara. U slučaju da bude procenjeno da planinar iz bilo kog razloga može ugroziti svoju ili bezbednost grupe, polazak na uspon neće biti dozvoljen.
Kotizacija ne uključuje ulaznicu na Plitvička jezera i hranu tokom akcije.
U slučaju odustajanja potrebno je naći zamenu, ili se akontacija ne vraća.
Broj mesta je ograničen.
Vodič: Ivona Tot MB 742 Tel./ Viber 061/400-22-80