Uspon na Triglav – SLOVENIJA
Julijski Alpi – Mali Triglav 2738 mnv, Triglav 2864 mnv
Julijski alpi su gorski masiv u južnom delu Alpa, prostiru se u severozapadnoj Sloveniji i u severoistočnoj Italiji. Ime su dobili po rimskom caru Gaju Juliju Cezaru. Najviši vrh Julijskih alpa je u Sloveniji na planini Triglav (2864 m) a nekad je to bio najviši vrh bivše Jugoslavije, a drugi po visini je vrh Montaž (2.753 m) koji se nalazi u Italiji. Većina Julijskih alpa pripada Triglavskom nacionalnom parku u Sloveniji. Prostiru se na površini od 4.400 m2 i u Sloveniji se graniče sa rekama Savom i Sočom. Sačinjavaju ih naslage krečnjaka iz vremena mezozoika i dolomita iz trijasa, zato se naglo uspinju a vrhovi i grebeni su im nazupčeni. Između gotskih grebena leže duboke kotline napravljene od glečera. Dele se na Istočne Julijske alpe (važniji vrhovi su Triglav, Škrlatica, Mangart, Jalovec…) i Zapadne Julijske alpe (veći vrhovi su Montaž, Viš, Visoki Kanin). Zapadni Julijski alpi zauzimaju dosta manju površinu od Istočnih, smešteni su uglavnom u Italiji a u Sloveniji su samo delovi Kaninske grupe.
Nacionalni park Triglav leži na području severozapadne Slovenije u Julijskim alpima, to je jedini nacionalni park u Sloveniji. U njemu se primenjuje poseban zaštitni režim koji je strožiji od onih u sličnim zaštitnim područjima. Pored zakona o Triglavskom nacionalnom parku, to jedinstveno područje zaštićeno je i ustavom Republike Slovenije, Zakonom o očuvanju prirode, Alpskom konvencijom sa njenim protokolima.
Park je dobio ime po planini Triglav, a planina Triglav je zbog svog neobičnog oblika ime dobila po božanstvu Južnih Slovena koje je imalo tri glave. Svojim oblikom podseća na neosvojivog diva, prvi su se na njega popeli meštani okolnih sela 1778. godine, a posebno je privlačno planinarima iz celog sveta. Moguće je popeti se iz više pravaca, uobičajeni pravci su iz doline Vrata preko Praga i Kredarice, Vršiča i Pogačnikovog doma, Pokljuke i Vodnikovog doma. Najbezbedniji uspon u zimskim uslovima je do Kredarice iz doline Krme pa okličenom stazom na vrh. Severna Triglavska stena je pravi izazov za alpiniste.
Planina Triglav je pravi nacionalni simbol i nalazi se na grbu i zastavi Slovenije.
Nacionalni park Triglav se proteže duž italijanske granice i blizu austrijske granice. Njegova teritorija je gotovo identična sa teritorijom koju zahvataju Istočni Julijski alpi, obuhvata 880 km2, što je oko 3% teritorije Slovenije. Jedan je od najstarijih evropskih nacionalnih parkova a osnovan je 1924. godine.
Na području Triglavskog nacionalnog parka preovladava visokogorski krš, vegetacija je uglavnom alpska ali zbog blizine jadranskog mora i uticaja sredozemne klime na jugozapadnom delu parka prisutne su i biljke iz tih područja. Najniža tačka parka je tok gorskog potoka Tolominka na 180 mnv.
U Triglavskom nacionalnom parku spajaju se dva velika sliva i to reke Soče koja se uliva u Jadransko more i reke Save koja teče prema Dunavu tj. prema Crnom moru. Na tom terenu gorskog krša nalaze se brojni slapovi, a najbrojniji su u području toka Soče.
Najveće stalno prirodno jezero u parku je Bohinjsko jezero, 1981. godine je uvršteno u sastav Triglavskog nacionalnog parka. Jezero je lednjačko-tektonskog porekla, glavna pritoka mu je reka Savica. Bohinjsko jezero je protočno, iz njega ističe rečica Jezernica i nakon 100 m spaja se sa potokom Mostnica koji dolazi iz doline Voj i tako stvaraju reku Savu Bohinjku (Sava).
Na severnoj ivici jezera nalazi se više podvodnih krških izvora a najpoznatiji je Govic. Jezero zauzima površinu od 318 ha, nalazi se na nadmorskoj visini od 525 m. Najuža dijagonala jezera je 4350 m, a najširi deo je 1250 m, dok dužina jezerske obale iznosi 10900 m. Poznata su i manja Triglavska jezera, kao što su Črno jezero, Kriška jezera i Krnsko jezero.
Polazak: 10.06.2021.godine u 08:00h,sa kružnog toka u centru grada.
Povratak: 13.06.2021.godine oko 21h na kružni tok u centru grada.
Prevoz: Kombi . Prevozno sredstvo je vrlo udobno za daleka putovanja,ima klimu koja radi dobro,webasto grejanje i veliki tovarni prostor.
Smeštaj: Privatan smeštaj i planinarski dom(tri noćenja).
Ishrana: Iz ranca. Poneti vodu shodno svojim potrebama.
Oprema: Planinarske cipele, ranac srednje veličine, pojas, kaciga, tri karabinera, dva prusika, spravica, gurtna manja, gurtna veća, kapa, toplija garderoba, štapovi za hodanje, kamašne, slojevito oblačenje, zaštita od vetra, kiše i sunca, astro folija, čeona lampa, prva pomoć, sveća, šibica, upaljač i pištaljka.
Dokumenta: Pasoš,zdrastvena knjižica,planinarska knjižica sa plaćenom članarinom za 2021.godinu.
Plan: Dnevno putovanje kroz Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju do Bleda. Obilazak jezera i pauza za ručak. Nastavak putovanja do Mojstrane, smeštaj u vili i odmor. Sutradan, ustajanje u 05h, a u 06h polazak kombijem do planinarskog doma, odakle krećemo na uspon. Tog dana čeka nas 1700m uspona. Odmor i spavanje. Trećeg dana izlazak na Triglav. Povratak istim putem. Smeštaj u vili i odmor. Poslednjeg dana,polazak iz Mojstrane u 07h ka Srbiji.
Cena obuhvata troškove prevoza, noćenja, boravišne takse .
Akontacija: 50e i fotokopija pasoša. Akontacija je obavezna prilikom prijave. Ukoliko odustanete, a ne nađete zamenu,akontacija se ne vraća!
Svi učesnici, koji su hronični bolesnici, dužni su da ponesu lekove na akciju, a prilikom prijave da se deklarišu!!!
Svi učesnici na akciji,učestvuju na sopstvenu odgovornost!!!
Akcija se izvodi po pravilniku o bezbednosti u izvođenju planinarskih aktivnosti.
Lepo vreme i dobro druženje i planinarenje, želi vam planinarski vodič Zoran Pavlović i Planinarski klub Vukan!
Organizator i vodič: Zoran Pavlović
063/83 84 888 i 060/ 0 556 536