STARA PLANINA – MIDŽOR

Stara Planina predstavlja najduži planinski venac u Srbiji i zapravo je samo deo dugog planinskog bila koje se proteže od Vrške Čuke na zapadu, pa sve do Crnog Mora na istoku i nosi ime Balkan. Celo poluostrvo svoje ime duguje upravo ovom planinskom vencu. Sama reč je turskog porekla i označava nešto poput šumovitih planina. Najviši vrh Balkana je Botev (2376m) i nalazi se u njegovom centralnom delu, u Bugarskoj. Midžor (2169mm) je najviši vrh Stare Planine i pripada knjaževačkom delu ovog prostranog masiva. Po visini i atraktivnosti slede vrhovi Dupljak, Tri Čuke i Kopren – potonja dva su locirana podalje, u pirotskom delu masiva.
Selo Crni Vrh u podnožju Stare Planine predstavlja zgodnu bazu za obilazak zapadnog dela Stare Planine. Ceo greben Stare planine je nekada bio osetljiva pogranična zona, pod strogim režimom vojne uprave – vrlo slično Prokletijama ili Korabu. JNA je na nekada tvrdoj granici sa Bugarskom prokrčila put kao liniju snabdevanja za karaule koja su se ovde nekada nalazile. To je bio svojevrsni graditeljski podvig. Put od završetka asfalta najpre silazi kroz bukovu šumu. Nakon prelaska preko ski staze, izbija na goli deo planine. Iako je uspon do Midžora tehnički jednostavan, ne treba ga potceniti u kondicionom pogledu: do vrha ima 7 kilometara u jednom smeru sa 700m visinske razlike. Uspon je mahom blag i neprimetan osim prvog dela uspona do Žarkove čuke (1850m). Put obilazi istočnom stranom oko Žarkove čuke, da bi koji kilometar dalje, ispod vrha Tupanar, dohvatio golemu južnu padinu samog Midžora. Sa najviše tačke Stare Planine i cele istočne Srbije ukazaće se raskošan pogled ka svim relevantnim planinama južne Srbije i Bugarske.
Zapadna strana stenovitog vrha Babin zub (1785mnv), je karakteristična po vertikalnim odsecima stena sa visinom do 200m. Jedan od njih je nalik starom zubu, odakle potiče i naziv samog masiva.

Na putu Knjaževac – Pirot, u blizini Kalne, nalazi se vodopad Bigar, prirodna atrakcija koja se mora videti. Bigar je do nedavno bio malo poznat široj javnosti. U okolini vodopada uređen je mali parking i postavljene su klupe kraj bistre, ledene i čiste vode, koja može i da se pije iz vira ispod dvadesetak metara visokog vodopada. Iznad vodopada, sakrivena u gustom rastinju, nalaze se mala krečnjačka jezerca neobične plavo-zelene boje. Do njih se može doći kada se ispred vodopada “Bigar” skrene desno na zemljani put prema manastiru Svetog Onufrija (XV vek), ili ako se od vodopada peške krene uzvodno uređenom pešačkom i biciklističkom stazom. Na mestu, koje narod ovog kraja zove “ludo vrelo”, ispod kaskadnih jezera, nekada je žito mlelo dvanaest vodenica. Iako se kamen više ne okrece, Bigar je pravi dragulj turističke ponude Stare planine.
Ova prirodna lepota danas je malo poznata čak i žiteljima knjaževačkog kraja. Stariji stanovnici Kalne i susednih sela okolinu kaskadnih jezera uraslu u travu i gusto šiblje pamte kao mesto na kome se nekada okupljalo mnogo ljudi o praznicima i na vašarima priređivanim na platou ispred manastira Svetog Onufrija.

Polazak:
Polazak 21. maja 2021. godine (petak) u 16 časova sa  ugla Sarajevske i Drinske ulice. Maršruta putovanja: Beograd – Niš – Svrljig – Kalna – Crni Vrh. Tokom putovanja pridržavamo se aktuelnih epidemioloških mera.

Plan:
Petak 21. maj
16:00 – Polazak sa ugla Sarajevske i Drinske. Usputne pauze po potrebi.
22:00 – Dolazak u selo Crni Vrh i razmeštaj po sobama.

Subota 22. maj
08:00 – Ustajanje i doručak.
09:00 – Polazak na početnu tačku za pešačenje na Midžor.
09:30 – Dolazak do planinarskog doma Babin Zub. Priprema za pešačenje.
10:00 – Polazak na pešačku turu dužine 16km.
13:00 – Izlazak na Midžor (2169m). Pauza od 30 minuta.
16:00 – Zabršetak pešačenja kod planinarskog doma Babin Zub. Pauza od 30 minuta.
16:30 – Polazak prema selu Crni Vrh.
17:00 – Polazak do smeštaja. Druženje.

Staza je dužine 16km sa ukupnim (kumulativnim) usponom/spustom od 750m i spada u red srednje teških tura.

Nedelja 23. maj
07:00 – Ustajanje, doručak i pakovanje stvari u kombi.
08:00 – Polazak na početnu tačku za pešačenje na Babin Zub.
08:30 – Dolazak do planinarskog doma Babin Zub. Priprema za pešačenje.
08:45 – Polazak na pešačku turu dužine 11km.
12:00 – Dolazak do hotela „Stara planina“. Pauza od 15 minuta.
13:30 – Završetak pešačenja kod planinarskog doma Babin Zub. Pauza od 15 minuta.
13:45 – Polazak prema vodopadu Bigar.
15:00 – Dolazak do vodopada Bigar. Obilazak vodopada i manastira svetog Onufrija.
16:30 – Polazak za Beograd.
22:00 – Dolazak u Beograd.

Staza je po Babinom Zubu je dužine oko 11km sa ukupnim (kumulativnim) usponom/spustom od 350m.
Staza od vodopada Bigar do manastira svetog Onufrija i nazad je dužine oko 3,5km sa ukupnim usponom/sputom od 100m. Oni koji ne žele da pešače do manastira mogu da ostanu na odmorištu pored vodopada Bigar.

Oprema:
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Planinarske cipele su obavezne. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu ili pasoš, zdravstvenu knjižicu i planinarsku karticu sa plaćenom članarinom za 2021. godinu.

Hrana-voda:
Hrana iz ranca. Moguće je organizovati ishranu u smeštaju u selu Crni Vrh. Cena doručka je 300 dinara, a kasnog ručka/večere 500 dinara. Prilikom prijavljivanja treba se izjasniti da li želite i neki od obroka.

Povratak:
U nedelju 23. maja u 16 časova i 30 minuta maršrutom: Vodopad Bigar – Svrljig – Niš – Beograd. Dolazak u Beograd se očekuje oko 22 časa.

Rok za prijavu:
Do 17. maja 2021. godine.

Vođa akcije:
Milan Vojnović                 tel.: 065 210 3811                            email: vojnovicmilan@yahoo.com
Pomoćnik:
Jasmina Vojnović              tel.: 061 2296 843                          email: vojnovicjasmina@yahoo.com

Date

21 - 23 maj 2021
Expired!

Time

16:00 - 22:00

Cena

5.500 RSD

Više informacija

Read More
Planinarsko društvo Krug, Beograd

Organizator

Planinarsko društvo Krug, Beograd
Phone
+381612296843
Email
pdkrug2017@gmail.com
Website
http://pdkrug.org.rs/
Read More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *