RAFTING LIMOM I KAMENA GORA – CRNA GORA

Kamena Gora pripada planinskom vencu Dinarskih planina, koje se protežu uz Jadransko more, od Alpa na severu do Šar planine na jugu. Kamena Gora pripada planinskoj celini Starovlaško-raških planina koje se prostiru između Drine i Ibra, oko Lima, Uvca i Moravice, i u prostorima sliva reka Raške i Studenice. Planine koje ubrajamo u Starovlaško-raške planine su i Zlatbor, Zlatar, Tara, Jadovik, Ozren, Golija, Mučanj, Radočelo, Čemerno, Giljeva, Rogoza, Jelica, Javor, Žilindar i Zvijezda. Najviši vrh Kamene Gore je Ravna gora i doseže 1496m nadmorske visine i preko njega se proteže državna granica.
Prava atrakcija sela Kamena Gora je čuveni bor. To nije običan bor, to je bor koji predstavlja svetinju za meštane ovog kraja i iz tog razloga ga prozvaše Sveti bor ili Svetibor. Ovo je ujedno najstariji bor u Srbiji, za koji se procenjuje da je star gotovo pola milenijuma, odnosno negde oko 500 godina.
Reka Lim nastaje u podnožju Prokletija kao otoka iz prelepog Plavskog jezera na 999mnv. Njena najveća klisura je između Dobrakova i Brodareva. Teče dužinom od 174km i protiče kroz Plav, Andrijevicu, Berane, Bijelo Polje, Prijepolje, Priboj i Rudo. U podnožju Medveđe svoj put završava kao pritoka Drine. Reka Lim interesantna je po tome što se na malom prostoru nalaze značajni turistički potencijali. U njenom toku smenjuju se klisure i kanjoni,visoke litice sivog krečnjaka, vodopadi, izvori i vrela,pećine i pitome kotline, staništa biljnih i životinjskih vrsta.

Jedna od najvećih svetinja ovog kraja je manastir Kumanica, na 13km od Brodareva, pored desne obale Lima, danas prelepo obnovljeno zdanje sa konacima. Za Kumanicu se vezuju brojna isceljenja pored čudotvornih moštiju Svetog Grigorija Kumaničkog. Ovde dolaze i pripadnici drugih veroispovesti da se mole bogu, a zabeležena su i mnoga čudotvorna isceljenja, pa ga s toga nazivaju srpskim Ostrogom. Iako se ne zna pouzdano ko je zapravo bio Grigorije, istorija manastira poseduje zapis u kome je navedeno da je bio ”srpski prosvetitelj i bivši arhiepiskop “, a čak postoji i mišljenje da je pripadao lozi Nemanjića. Riznica poseduje čuveno Kumaničko Četvorojevanđelje, koga je jeromonah Zaharije darovao manastiru 1604. godine. Manastir sa crkvom posvećenom Arhangelu Gavrilu obnovljen je krajem 20. veka.
Manastir Mileševa se nalazi u dolini istoimene reke, nedaleko od Prijepolja. Građen je 1218. i 1219. a živopisan 1222. do 1228. godine. Osnovao ga je kralj Vladislav, sin kralja Stefana Prvovenčanog, a unuk Nemanjin. Vladislav je Mileševu podigao kao svoju grobnu crkvu, onako kao što je njegov otac podigao Žiču, a ded Studenicu. Pošto je, 1234. godine, pomoću plemstva, zbacio sa prestola svog starijeg brata Radoslava, dočekao je da se 1243. godine i sam odrekne vladavine u korist mlađeg brata Uroša. Umro je, živeći najviše u Zeti, sedamdesetih godina XIII veka, a sahranjen je u svojoj zadužbini. U hijerarhiji srpskih manastira, Mileševa je zauzimala drugo mesto, odmah posle Studenice. Mileševskim freskama slavu je, verovatno s pravom, najviše proneo “Beli anđeo na Hristovom grobu“.

Polazak:
Polazak 30. jula 2021. godine (petak) u 7 časova sa  ugla Sarajevske i Drinske ulice. Maršruta putovanja: Beograd – Preljina – Čačak – Nova Varoš – Prijepolje – Kamena Gora. Tokom putovanja pridržavamo se aktuelnih epidemioloških mera.

Plan:
Petak, 30. jul
07:00 – Polazak sa ugla ulica Sarajevske i Drinske. Usputna pauza od 45 minuta.
14:00 – Dolazak u selo Kamena Gora. Razmeštaj po bungalovima i sobama.
15:00 – Polazak na pešačku turu prema vrhu Ravna Gora. Prvo obilazimo „Sveti bor“.
17:00 – Izlazak na vrh Ravna gora (1496m), najviši vrh planine Kamena Gora. Pauza od 15 minuta.
19:00 – Završetak pešačenja u selu Kamena Gora (Simin kamp).

Staza je dužine 12km sa ukupnim (kumulativnim) usponom/spustom oko 400m. Staza nije tehnički zahtevna i primerena je svim populacijama planinara.   

Subota, 31. jul
07:00 – Ustajanje i doručak.
08:30 – Polazak prema manastiru Kumanica.
10:00 – Dolazak na granični prelaz sa Crnom Gorom.
11:00 – Dolazak do manastira Kumanica. Obilazak manastira i trajanju od 20 minuta.
11:30 – Priprema za splavaranje.
12:00 – Polazak na splavaranje od manastira Kumanica do Brodareva.
16:00 – Završetak splavarenja.
17:00 – Polazak prema selu Kamena Gora. Ručak u nekom od restorana u Kamenoj Gori.

Rafting tura je dužine oko 25km i polazi od manastira Kumanica, a završava se u Brodarevu. Na kraju splavarenja biće omogućeno kupanje u Limu.

Nedelja, 1. avgust
07:00 – Ustajanje, doručak i pakovanje stvari u autobus.
08:30 – Polazak na pešačku turu dužine 13,5km prema Crnom vrhu.
11:30 – Izlazak na Crni vrh (1481m). Pauza od 20 minuta.
14:00 – Završetak pešačenja u selu Kamena Gora. Pauza za ručak.
16:00 – Polazak za Beograd.
22:00 – Dolazak u Beograd. Kratke, usputne pauze po potrebi.

Dužina staze je oko 13,5km sa ukupnim usponom od 350m i spustom od 500m. Staza spada u red lakših staza.

Oprema:
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Planinarske cipele su obavezne. Svaki planinar je dužan da ponese LIČNU KARTU ili PASOŠ (prelazimo granicu Srbija-Crna Gora), zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2021. godinu.

Hrana-voda:
Hrana iz ranca. U selu Kamena Gora postoji restoran gde se može ručati/večerati. Postoji mogućnost da organizujemo večeru u kampu gde smo smešteni.

Povratak:
U nedelju 1. avgusta u 16 časova maršrutom: Kamena Gora – Prijepolje – Nova Varoš – Čačak – Preljina – Beograd. Dolazak u Beograd se očekuje oko 22 časa.

Rok za prijavu:
Do 26. jula 2021. godine.

Vođa akcije:
Milan Vojnović                 tel.: 065 210 3811                            email: vojnovicmilan@yahoo.com
Pomoćnik:
Jasmina Vojnović              tel.: 061 2296 843                            email: vojnovicjasmina@yahoo.com

Date

30 jul 2021 - 01 aug 2021
Expired!

Cena

8.000 RSD

Više informacija

Read More
Planinarsko društvo Krug, Beograd

Organizator

Planinarsko društvo Krug, Beograd
Phone
+381612296843
Email
pdkrug2017@gmail.com
Website
http://pdkrug.org.rs/
Read More

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *