
KANJON REKE SKRAPEŽ
Povlen je planina u Zapadnoj Srbiji koja se nalazi na tridesetak kilometara jugozapadno od Valjeva. Čine je više vrhova, od kojih su tri najvažnija: Mali Povlen (1347m), Srednji Povlen (1301m) i Veliki Povlen (1271 m). Pripada vencu valjevskih planina koje su produžetak starovlaške visije i pružaju se zapadno od Valjeva ka ravnoj Mačvi. Lanac planina započinje Maljen, na koji se nadovezuju Povlen, Jablanik pa uporedo Bobija i Medvednik, a potom Sokolska planina, Jagodnja, Boranja i na kraju se Gučevo strmo spušta ka Loznici.
Manastir Lelić se nalazi u istoimenom selu, na teritoriji grada Valjeva. Manastir je zadužbina Vladike Nikolaja i njegovog oca Dragomira Velimirovića. Mošti Vladike Nikolaja su 1992. godine prenete iz SAD u lelićku crkvu. U porti manastira se nalazi kapela, takođe zadužbina episkopa Nikolaja.
Povlenske kugle su atrakcija regiona podno Povlena. Definitivno najviše nedoumica i nagađanja odnosi se na nastanak povlenskih kugli. Naime, jedan deo stanovništva okolnih sela tvrdi kako su kugle čudo prirode koje imaju lekovite i čudesne moći. Drugi deo tvrdi kako su one tvorevina vanzemaljaca. Legenda koja kruži kaže da je dovoljno samo obe ruke staviti na kuglu, zamisliti želju i ona će se ona ostvariti. Još je bolje ako se to ponovi tri puta, jer, kako kažu – “tri puta Bog pomaže”.Naučnici, pak, tvrde nešto sasvim treće. Povlenske kugle su prema mišljenju stručnjaka nastala vulkanskom aktivnošću. Naime, u podvodnim tektonskim poremećajima koji su slični onima koji danas potresaju područje Japana, pre 150 miliona godina, kada je na području Povlena bilo more, stvorene su i ove kamene kugle.
Skrapež je reka u zapadnoj Srbiji, leva pritoka reke Đetinje. Dugačka je 47,7km. Reka Skrapež nastaje spajanjem više manjih rečica, koje izviru na obroncima planina Povlena, Maglješa i Maljena. Otuda i potiče naziv over eke: krpeš, tj. sačinjeno od sitnoh delića. Ova čudesna rečica bistre, pitke vode, u svoj svojoj skromnosti gradi jedan nestvarno lep kanjon dužine oko tri kilometra pre nego se ulije u znatno veću i poznatiju Zapadnu Moravu. Od male reke, mali i kanjon, ali ume da bude nesavladiv kada od previše nabujale vode oborene grane, odvaljene stene i mulj zakrče put.
Polazak:
Polazak 15. maja 2021. godine (subota) u 6 časova sa ugla Sarajevske i Drinske ulice. Maršruta putovanja: Beograd – Stepojevac – Ćelije – Valjevo – Lelić – Gornji Taor. Tokom putovanja pridržavamo se aktuelnih epidemioloških mera.
Plan:
06:00 – Polazak sa ugla ulica Sarajevske i Drinske. Usputna pauza za jutarnju kafu.
08:00 – Dolazak do manastira Lelić. Pauza od 30 minuta.
09:10 – Dolazak u Gornji Taor. Obilazak povlenskih kugli.
10:45 – Dolazak u Gornje Taore. Priprema i polazak na pešačku turu.
11:15 – Ulazak u kanjon reke Skrapež.
12:05 – Dolazak do vrela. Pauza od 15 minuta.
14:00 – Izlazak na vrh Ždralovac (1089m). Nastavak pešačenja prema Malom Povlenu.
17:30 – Završetak pešačenja kod Bele Vode. Pauza od 15 minuta.
17:45 – Polazak prema Beogradu. Ako bude mogućnosti (zbog pandemije) svratićemo u restoran Platani kod Valjeva.
21:45 – Dolazak u Beograd.
Staza je dužine oko 15km sa ukupnim usponom od 600m i spustom od 500m i spada u red srednje teških. Tehnički nije zahtevna tako da je primerena svim planinarima.
Oprema:
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Planinarske cipele su obavezne. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2021. godinu.
Hrana-voda:
Hrana iz ranca. Ako epidemiološka situacija bude dozvolila, nakon završetka pešačenja svratićemo u resroran Platani kod Valjeva.
Povratak:
Istog dana u 17 časova i 45 minuta maršrutom: Gornji Taor – Valjevo – Ćelije – Stepojevac – Beograd. Dolazak u Beograd se očekuje oko 21 čas i 45 minuta.
Vođa akcije:
Boris Jovanović tel.: 064 8958 130 email: boris.jovanovic@smatsa.rs
Pomoćnik:
Milan Vojnović tel.: 065 210 3811 email: vojnovicmilan@yahoo.com