Gradac i njegova klisura
Kanjon reke Gradac, među najlepšima u Srbiji, jedan je od najinteresantnijih i najprivlačnijih za pešačenje. Sve vreme se hoda pored reke, a dva manastira na njenom početku i kraju ulivaju dodatni mir u putnika-planinara. Prolazak kanjona uopšte nije naporan, nema velikih visinskih razlika tako da je prilagođen za sve kondicione osnove.
Reka Gradac je smaragdni biser zapadne Srbije koja svojim nijansama zelene boje dokazuje svoju bistrinu i čistoću. Iako je proglašen najčistijom rekom u Srbiji, smatra se da je jedna od najčistijih reka u Evropi. Reka Gradac je biser ovog kraja zbog svoje lepote, prelepog kanjona i još lepše prirode, a sa druge strane je i život ovog kraja, jer mu daje najčistiju vodu za piće. Ovde ćete se osećati kao da ste sami deo prirode, a huk reke je nešto što će Vas terati da se uvek ovde vratite.
Kanjon reke Gradac je impozantno remek~delo prirode, što dokazuje sama okolina. Ovde postoji preko sedamdeset pećina za koje se pouzdano zna, što je zaista neverovatno za ovako malu reku. A time se ne mogu podičiti ni mnogo veće reke.
Reka Gradac nastaje od povlenskih potoka i izvora od kojih su najznačajnije Bukovska reka i Zabava. Obrušavajući se niz padine i obronke ova uporna i tvrdoglava reka krči put pred sobom, čak i ponire i ponovo izvire ostavljajući iza sebe prizore od kojih zastaje dah. Kao da je ništa ne može zaustaviti u donošenju kristalno čiste i hladne vode; kao da ništa ne može da spreči darivanje života njenim bujnim zelenim obalama. Upravo to je i razlog impresivnog biljnog i životinjskog sveta. U vodi se meškolje kornjače, žabe, pastrmke i klenovi, a sa visine sve posmatraju sove, jastrebovi i orlovi. Malo dublje u gustoj šumi se mogu naći srne, zečevi, lisice, divlje svinje, ali i izuzetno retke orhideje i veliki broj gljiva. Glavni stanovnik je rečna vidra koja je i glavni simbol Gradca.
Idu topliji dani – idemo da šetamo pored reke i tražimo vidru!
Plan akcije:
06:00 Polazak od lokomotive
09:00 Dolazak u manastir Lelić, obilazak manastira i manastirskog muzeja
10:00 Polazak na pešačku stazu od manastira niz Duboki potok do Šarenog platna na Gracu gde pravimo pauzu za uživanje i doručak. Posle pauze krećemo nizvodno niz reku Gradac sve do manastira Ćelije, kraći obilazak i nastavak pešačenja. Sa ovog mesta dalje nas vode dve staze:
Prva staza vodi na Ćelijsko brdo i kotu 305 pa dalje opet niz reku gradac, u slučaju da prethodnih dana bude padavina. Ako bude suvo iz manastira izlazimo na sporedni izlaz koji vodi kroz manastirsko imanje do pruge. Prelazimo i nastavljamo planinasrkom stazom (malo zahtevnija, ali veoma lepa) vodi kroz najlepši deo kanjona reke Gradac. Dužina ture oko11km, vreme potrebno za prelazak je relativno, jer idemo da uživamo, a ne da merimo vreme.
Po završetku pešačenja odlazak do Valjeva na ručak, pa povratak lagano za Novi Sad.
Planiran dolazak oko 20:00h na polaznu tačku.
Prijave do 26.05.2021. uz uplatu akontacije od 1000 dinara.
U slučaju odustajanja potrebno je naći zamenu, ili se akontacija ne vraća.
Broj mesta je ograničen.
Oprema: ranac do 25 l, planinarske cipele, pantalone, zaštita od vetra i sunca, krema za sunce, štapovi, šešir ili kapa, kamašne, hrana i voda za usput.
Vodič: Ivona Tot MB 742 UIAA Tel./ Viber 061/400-22-80