ŠAR PLANINA: BISTRA I LJUBOTEN
Šar-planina se nalazi na području Kosova i Metohije i predstavlja visok južni obod Srbije dug 85 km. Za nacionalni park je proglašena 1993. godine u privremenim granicama od 39.000 ha. Predviđeno je da trajnim granicama obuhvati površinu od oko 97.000 ha.
U veoma složenoj građi Šar-planine učestvuju stene različite starosti, od paleozojskih granita, mezozojskih krečnjaka i eruptiva, do glacijalnih sedimenata kvartara i savremenih padinsko-rečnih sedimenata. Ove stene su izgradile glavni greben sa preko 30 vrhova visokih od 2.500 do 2.652 m nadmorske visine (Bistra). Ispod vrhova se nalaze visoki planinski prevoji, plećate površi i bočni grebeni rebrasto raščlanjeni divljim rekama i potocima.
Na čitavom masivu i njegovim ograncima preovlađuje glacijalna i periglacijalna morfologija. Posebno su atraktivni surovi lednički cirkovi, beli snežanici, džinovski bedemi kamenih blokova, reke kamenja, vertikalne litice, duboke klisure i kanjoni, 70 glacijalnih i 20 nivacionih jezera, poznatih kao „gorske oči”.
Šar-planina se ubraja u vodom najbogatije planine Balkanskog poluostrva. Na svakom koraku se nailazi na hladne izvore i potoke, na visokoplaninske tresave, na divlje, uspenušale planinske rečice koje se preko kaskada, slapova i vodopada spuštaju u doline i ulivaju u dve najveće šarske reke – Prizrensku Bistricu i Lepenac.
Na Šar-planini živi 1.800 biljnih vrsta. Najznačajni su brojni tercijarni i glacijalni relikti i 339 balkanskih endemita od kojih su 18 lokalni endemiti, prisutni isključivo na ovom masivu: Achillea alexandriregis, Bornmullera dieckii, Dianthus scardicus, Crocus scardicus, Verbascum scardicolum, Cerastium neoscardicum, Potentilla doerfleri, Hieracium scardicolum i drugi.
Poput flore, i vegetaciju odlikuje nesvakidašnje bogatstvo. U nacionalnom parku je opisano 190 biljnih zajednica čiji karakter varira od mediteransko-submediteranskog u dolinama reka, do subarktičkog na najvišim vrhovima. Posebno su dragocene jedinstvene zajednice endemoreliktne srpske ramonde (Ramonda serbica) u krečnjačkim klisurama, šumske zajednice endemoreliktnih balkanskih borova munike (Pinus heldreichii), molike (Pinus peuce) i žbunaste zajednice gorske ruže (Rhododendron ferrugineum).
U Nacionalnom parku živi 147 vrsta dnevnih leptira, 45 vrsta vodozemaca i gmizavaca, OKO 200 vrsta ptica i 32 vrste sisara (bez slepih miševa), što ga čini jednim od faunistički najbogatijih područja Evrope. Na prostoru Parka sreću se beloglavi sup (Gyps fulvus), suri orao (Aquila chrysaetos), sivi soko (Falco peregrynus), snežna zeba (Montifringilla nivalis), orao bradan (Gypaetus barbatus), veliki tetreb (Tetrao urogallus), dinarska voluharica (Dinaromys bogdanovi), kuna zlatica (Martes martes), kuna belica (Martes foina), vidra (Lutra lutra), divlja mačka (Felis silvestris), ris (Lynx lynx), medved (Ursus arctos) i divokoza (Rupicarpa rupicarpa).
Bogatstvo vrsta, velika zastupljenost endemorelikata, nacionalno i globalno značajnih vrsta, Šar-planinu svrstava u najznačajnije centre balkanskog visokoplaninskog endemizma i u jednu od „vrućih tačaka” biološke raznovrsnosti Evrope. Nacionalni park „Šar-planina” se odlikuje i jedinstvenom kulturnom baštinom. Po vrednosti se izdvaja 45 crkava i manastira podignutih u periodu od XII do XVI veka, u vreme srednjovekovne srpske države. U najznačajnije kulturno-istorijske objekte se ubrajaju isposnica i manastir Sv. Petra Koriškog iz XIII veka, crkva Sv. Bogorodice iz XIII veka, crkva Sv. Petke iz XIV veka, crkva Sv. Bogorodice Odigitrije iz XIV veka, manastir Sv. Trojice iz XV veka. U podnožju Šar-planine nadomak grada Prizrena, car Dušan je u XIV veku sagradio srpsku srednjovekovnu prestonicu, o čemu svedoče ostaci Dušanovog grada i manastirskog kompleksa Sv. Arhangeli.
Bistra je vrh na Šar planini, visok čitavih 2651 metara, koji se uzdiže tačno iznad sela Prevalac. Gledano od ski centra Brezovica, Bistra se na velikom grebenu Šare nastavlja na niz vrhova: Piribreg, Crni Kamen i Jezerski vrh (Jažinačka čuka).
Kada izađete na Šarplaninski greben, neposredno pred vrh Bistra (2651), i pogledali u pravcu jugo-zapada, čekao bi vas jedinstveni pogled na ostatak masiva Šare. Od Velike Rudoke (skroz levo), nezvanično vrha sa najvećom nadmorskom visinom na teritorije Srbiji (Kosova i Metohije), preko masiva Titovog vrha (vrha Šare), pa sve do desnog oboda Šare koji se uzdiže iznad Sredačke župe i Prizrenske kotline.
Ljuboten 2499m izdiže se na krajnjem, severozapadnom delu Šar planine kao njen zavšetak. Iako nije najviši vrh na Šar planini najupadljiviji je. Uspon na Ljuboten u povoljnim vremenskim uslovima nije zahtevan, medjutim u zimskim uslovima , uspon je zahtevan i preporučuje se planinarima visokogorcima koji palaniraju da se penju na visoke planine.
Na vrhu je ravno mesto od oko 4 kvadratnih hvata sa fantastičnim pogledom na sve strane. Vidi se Kačanik, Skoplje, ispod je Tetovsko polje, Gostivar, celo Podrimlje, Dečani, Peć, Đakovica, Priština, Gnjilane. Nema boljeg mesta odakle se vide cela Stara Srbija i Ljuboten kao središnja tačka te Srbije. Ljubotensko jezero je na sat puta od podnožja vrha.
Polazak kombijem (visoke turističke klase) sa parkinga, ugao Sarajevske i Drinske. Dođite petnaest minuta ranije, da bi krenuli na vreme.
06:00 – Polazak sa ugla Sarajevske i Drinske. Putujemo autoputem prema Nišu do isključivanja za Pojate, dalje pravac je prema Kruševcu.
08:30 -Stižemo u Kruševac. Pauza za kafu, čaj, doručak, toalet – vreme pauze pola sata u restoranu kod ,,Gedže,,
09:00 – Iz Kruševca krećemo na put za Gračanicu. Pravac kretanja je:Blace, Kuršumlija, granični prelaz Merdare, Podujevo, Priština i Gračanica.
11:30 – Dolazak u Gračanicu – ukoliko nebude gužve na granici. Pauza za razgledanje manastira Gračanica i spomenik Milošu Obiliću. Tu možemo i ručati. Pauza 1 h. 12:30 – Polazimo za Štrpce.
13:30 – Stižemo u Štrpce. Smeštaj je u motelu ,,Lovac,,. Motel je smešten uz reku Lepenac. Restoran u sklopu motela Lovac je jedan od onih sa najdužom tradicijom u opštini Štrpce i kao takav je veoma popularan kako žiteljima opštine Štrpce, tako i turistima i posetiocima. Odmor i upoznavanje sa opštinom Štrpce, koje je centar Sirinićke župe je do 16:30 h.
16:30 – Polazimo do Prevalca.
17:00 – Stižemo na Prevalac. Prevalac je geografski zanimljivija lokacija. U pitanju je selo i istoimeni planinski prevoj na mestu gde se spušta greben sa Ošjaka (na severu) i bočni greben sa Šare , baš sa vrha Bistra (na jugu). Ovaj prevoj, deli Sirinićku od Sredačke župe, Kosovo od Metohije, ali i dolinu reke Lepenac koja pripada Egejskom slivu od Prizrenske Bistrice koja pripada Jadranskom. Prevalac ima i svoje malo lokalno skijalište.
19:30 – Vraćamo se u motel ,,Lovac,, u Štrpcu.
20:00 – Stižemo u motel ,,Lovac,,. Imamo dovoljno vremena za večeru i odmor. Ujedno se pripremamo za planinsku turu – uspon na ,,Bistru,,. Uveče pripremimo sve od stvari, kako ujutro nebi gubili vreme.
04:00 – Ustajemo i pripremamo se za polazak na planinsku turu – uspon na ,,Bistru,,. 04:30 – Polazimo ka prevoju Prevalac.
05:00 – Polazimo na planinsku turu ka vrhu ,,Bistra,, na Šar planini. Polazak od Šumske kuće (1450mnv – Izmedju Prevalca i Ski centra), Careve livade, Bistra (2640mnv), u povratku silazak na Jažinačko jezero (2180mnv), Lovačka kuća, Suvi potok(1650mnv.Duzina staze oko 20km sa usponom oko 1300m i spustanjem oko 1200m. Do vrha nam je potrebno oko 5 – 6 h, u zavisnosti od spremnosti grupe. Kondiciona težina: (letnja) – 7/10, (zimska) – 9/10Tehnička težina:3/10
11:00 – Planiran dolazak na ,,Bistru,, A na vrhu ,,Bistre,, prava uživancija za slikanje i razgledanje u trajanju od 1 h.
12:00 – Povratak ka Prevalcu istim putem. Uz put uživaćemo u lepoti četinara, izvora sa planinskom vodom, i jedno od najlepsih glacijalnih jezera.
18:00 – Stižemo na polaznu tačku i polazimo ka motelu ,,Lovac,,. Vreme provodimo u odmoru, večeri i pripremi za planinsku turu ka ,,Ljubotenu,,.
04:00 – Ustajemo i pripremamo se za planinsku turu uspon na ,,Ljuboten,, 04:30 – Polazimo ka sky centru.
05:00 – Polazak od motela Bućan (1700mnv), Crvena karpa, Meance, Kule (2324mnv), Ljuboten (2498mnv), u povratku silazak na Štrbačko jezero (2210mnv) i povratak na stazu iznad Crvene karpe.Duzina staze oko 25km sa usponom oko 900m i spuštanjem oko 900m. Kondiciona težina: 7/10Tehnička težina: 3/10Šar planina, Molika – Ljuboten. Ovaj trek počinje iz ski centra Brezovica. Odmah nakon polaska od Motela krece uspon koji traje sve do izlaska na greben i granicu sa Makedonijom, staza je obelezana i prohodna. Grebenom se dolazi do podnozlja Ljubotena. Od podnožja do vrha ima deonica sa siparom koji mogu da prave probleme i tu su česta proklizavanja i mora se biti pažljiv, jer se sipar i kamenje može da povredi nekog iza vas. Usput imamo dva izvora na kojima trebate da napunite vodu, jer od Crvene karpe do Ljubotena nema izvora. U povratku, od Kula spustamo se na Štrbačko jezero. Kratak uspon od jezera do vrha i nastavak ka ski centru malom kozijom stazicom, tu se mora biti oprezan, jer umor stigne planinare a deonica je zahtevna.
12:00 – 12:30 Stižemo na vrh ,,Ljubotena,,. Pauza od 30 min za odmor, slikanje.
13:00 – Povratak ka Štrbačkom jezeru i polaznoj tački motela ,,Bućan,,
18:30 – Stižemo u Štrpce i polazimo za Beograd
00:30 – oko – Stižemo u Beograd.
CENA:
Cenom su obuhvaćeni: troškovi 2 (dva) noćenja sa doručkom, troškovi prevoza kombijem visoke turističke klase, putarine, parkinzi, troškovi oko organizacije i vođenja akcije.
Prilikom prijavljivanja uplaćuje se akontacija u iznosu od 5.000,00 dinara, ostalo 5 dana pred put. U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac ne može biti vraćen.
OPREMA I DOKUMENTA:Planinarske cipele sa vibram đonom – OBAVEZNE ! Obući se adekvatno vremenskim uslovima. U rancu za jednodnevno planinarenje treba spakovati adekvatnu presvlaku, hrana, voda minimum 2 l, zaštitu od sunca i padavina, i drugo prema ličnim navikama. Planinarski štapovi. Zdravstvena kartica. Lična karta. NAPOMENA: Na ovu planinsku turu treba imati kondicije.
HRANA
Iz ranca. Prema ličnim potrebama poneti sendviče (u motelu nam mogu spremiti sendviče i ostalo), sušeno voće, banane, badem i lešnik je vrlo koristan, snikers/baunti, neki slani i slatki bar za korišćenje pri usponu i silasku. Magnezijum direkt (300-500) obavezno-najmanje 4.
ROK ZA PRIJAVU:
Rok za prijavljivanje je 5 dana pre akcije ili do popune mesta.
Rok za otkazivanje ture od strane organizatora je 3dana pre ture(loši vremenski uslovi, nedovoljan broj prijavljenih itd.)
NAPOMENE: Vođa akcije zadržava pravo da u slučaju nepredviđenih okolnosti ili više sile izmeni plan akcije. Plan akcije je okviran i u zavisnosti je od vremenskih uslova na zemljištu u vreme izvođenja.
-Za vreme pešačke ture, nije poželjno konzumiranje alkohola.
– Za vreme trajanja epidemije virusa Kovid-19:
OBAVEZNO JE PRIDRŽAVANJE PROPISANIH EPIDEMIOLOŠKIH MERA!
-Ovaj izlet je rekreativno-edukativnog karaktera, sa ciljem pešačenja u prirodi i upoznavanja geografskih i istorijskih obeležja, manje poznatih krajeva Srbije.
– Prema zakonu o turizmu(član 86,stav 4), nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.
Svaki učesnik ide na sopstvenu odgovornost.
Vodič: Zoran A Đukić
Mob.br.+381616339551
Email: zoran.a.dj@hotmail.com