Janjske otoke – izvori Plive – Vrela Sane / BiH
18 – 20. jun 2021. ~ petak – nedelja
POLAZAK:
Okupljamo se na parkingu ispred centra „Sava“ (savska strana) u petak 18. jun i polazimo tačno u 6 sati.
Molim vas, dođite 10-ak minuta ranije kako bi smo krenuli na vreme!
PLAN AKCIJE:
Prvi dan, petak 18. Jun
Beograd – Etno selo „Stanišići“ – Šipovo – Janjski otoci
Putujemo autoputem u pravcu Bijeljine, i preko Pavlovića mosta ulazimo u Republiku Srpsku. Prvu usputnu pauzu pravimo u najvećem Etno selu na Balkanu „Stanišići“ pola sata za razgledanje, odnosno doručak ili jutarnju kafu prekoputa u Semberskom salašu.
Na trećem kilometru od Bijeljine prema Pavlovića mostu, u srcu semberske ravnice, na površini od petnaest hektara, porodica Stanišić je izgradila Etno Selo „STANIŠIĆI“.
Etno Selo „STANIŠIĆI“ je selo sa dvadesetak autentičnih drvenih kuća, mljekarom, vodenicom, kovačnicom, ambarom za žito, starim kućama i velikom gostinskom kućom, koji su prenijeti iz sela u opštini Vareš i sela sa planina Zvijezde i Romanije, iz susjednih opština.
U nastavku putujemo „KORIDOROM“ i novim autoputem, preko Brčkog, Bosanskog Šamca i Doboja u pravcu Banjaluke. Pauza u Banjaluci za ručak, zamenu novca u menjačnici.
Nastavljamo putem kroz kanjon Vrbasa, preko Mrkonjić grada i Šipova, stižemo na Janjske otoke, gde se smeštamo po sobama u privatnoj radinosti. Ovo je prva opcija, druga je smeštaj u motelu Tetrijeb u Šipovu. Obilazimo veličanstvene Janjske otoke pred smiraj dana.
Drugi dan, subota 19. Jun
Ada Sokočnica – Vrela Sane – pećina Mračaj – Izvori Plive
(celodnevni – aktivni boravak u prirodi)
Ustajanje, kafa po želji, doručak (u sopstvenoj režiji) ili kod naših domaćina u Šipovu ili na Janjskim otokama.
Polazimo ka izvorima – vrelima reke Sane. Sana nastaje od tri jaka kraška vrela na visoravni kod sela Donja Pecka i Jasenovi Potoci i kraka pod imenom Korana. Nakon jedan i po km, ispod Trbovog dola, tri toka se spajaju u jedan. Reka Sana se uliva u reku Unu kod Novog Grada. Legenda kaže da su joj ime dali stari Latini zbog njenog lekovitog dejstva i čistoće. U toku je proglašenje zaštićenog područja Reke Sane u Park prirode. Obilazimo sva tri vrela i ponor – pećinu Mračaj. Lepa pešačka tura oko 9km sa malom visinskom razlikom.
Zatim se vraćamo ka Šipovu, tačnije vrelima – izvorima reke Plive. Najveći izvor pitke vode u Evropi. Dva moćna izvora, prvi iz „nestvarne pećine“ i drugi iz „gomile rasutog kamenja obraslog mahovinom“ na rastojanju od oko kilometra se spajaju i prave reku Plivu, u narodu poznatiju kao Pljeva. Pešačimo duž tokova izvorišnih krakova reke Plive i livadama u pravcu Sokočnice. Prolazimo kraj lepe „Ade Sokočnice“ i pored starih vodenica a na malom ostrvcetu možemo biti posluženi lokalnim specijalitetom.
Opis staze:
Staza je laka, ukupne dužine do 5 km. Podloga staze je kolski, šumski put i travnata pešačka putanja. Na stazi nema velikih uspona. Celodnevni aktivni boravak u prirodi sa obiljem pauza za uživanje.
Vraćamo se u Šipovo, bajkovito mesto koje leži na pet reka: Pliva (Pljeva), Janj, Sokočnica, Lubovica i Volarica, i u odabranom restoranu možemo ručati vrhunski spremljene pastrmke.
Pred veče obilazimo lepi gradić Šipovo, druženje i odmor u našem smeštaju.
Treći dan, nedelja 20. Jun
Šipovo – Janjske otoke – Mlinčići na Plivi – Plivsko jezero i vodopadi – Jajce – Krupa na Vrbasu – Banjaluka – Beograd
Ustajanje, kafa po želji, doručak (u sopstvenoj režiji) ili kod naših domaćina u Šipovu ili na Janjskim otokama.
Svoje spakovane stvari unosimo u naš prevoz i krećemo u pravcu veličanstvenih Janjskih otoka. Pravom prirodnom atrakcijom i omiljenom izletištu ljubitelja prirode. Naziv „Janjske otoke“ je dobilo mesto gde voda planinske reke Janj „otiče“ ili se razliva na desetine brzih potočića kroz bajkovitu i bujnu šumu, stvarajući kaskade i vodopade od kojih se izdvajaju dva moćna. Prepoznajući lepotu ambijenta, meštani su napravili više malih mostića, kojima prelazimo i prilazimo kaskadama i vodopadima reke Janj, kao i više starih i aktivnih vodenica.
Zatim polazimo za grad Jajce. Nedaleko od Jajca, između Velikog i Malog Plivskog jezera na sedrenoj barijeri su izgrađene plivske vodenice, poznatije po nazivu „mlinčići“. Dvadesetak drvenih vodenica – sojenica starih i više od stotinu godina su nekada bile u funkciji a danas su zaštićene zakonom i turistička atrakcija. Obilazimo „Mlinčiće“ a zatim i prelepe vodopade na Plivi pre ulaska u grad Jajce.
U jedinstvenom muzeju na otvorenom – gradu Jajcu, obilazimo: vodopad na reci Plivi, visok 22 metra, tvrđavu Kotromanića i stari grad, zgradu AVNOJ-a.
Nastavljamo putem kroz kanjon Vrbasa u pravcu Banjaluke i obilazimo manastir „Krupa na Vrbasu“ iz XII veka a zatim pešačimo do starih vodenica na Krupi. Uz snažan huk vode, šumskom stazom uz reku napredujemo ka izvoru, prolazeći pored kaskadnih vodopada i slapova.
Kod stare vodenice možemo probati specijalitet „uštipke sa domaćim kajmakom“.
Opis staze:
Staza je laka, ukupne dužine do 10 km. Podloga staze je kolski, šumski put i travnata pešačka putanja. Na stazi nema velikih uspona. Višečasovni aktivni boravak u prirodi sa obiljem pauza za uživanje.
Povratak u Beograd na parking ispred „centra Sava„ oko ponoći!
VAŽNE NAPOMENE:
Prilikom prijave za akciju, dajete sledeće podatke: Ime i prezime, vaš kontakt telefon, broj kartice PSS, kao i naziv kluba čiji ste član, broj važećeg pasoša
– Rezervacija mesta za akciju se vrši uplatom akontacije od 50 evra prilikom prijavljivanja
– Broj mesta za akciju je ograničen! Rok za prijavljivanje je do 10. Juna, odnosno do popune slobodnih mesta! Po Pravilniku Kluba, u slučaju odustajanja, uplaćena akontacija se vraća isključivo ako se obezbedi zamena (od strane učesnika, ili Kluba ako postoji lista čekanja)
-Ukoliko uzimate, vaše individualno osiguranje treba biti sportsko za planinarske aktivnosti
– Obavezno poneti sa sobom važeći pasoš i lična dokumenta na dan početka akcije! Za ulazak u BiH dovoljna je lična karta Republike Srbije.
OPREMA i ISHRANA:
Mali ranac sa vodom i hranom za jednodnevne izlete (dnevna pešačenja), planinarske cipele (gojzerice). Odeća prilagođena vremenskim prilikama, presvlaka, pidžama. Zaštita od sunca, vetra i eventualnih padavina, lična apoteka. Planinarski štapovi nisu obavezni, ali jesu stalna i dobronamerna preporuka vodiča. Hrana je u sopstvenoj režiji, odnosno na puno mesta imamo provereno dobru i povoljnu restoransku ishranu 🙂
PRIJAVE za akciju i informacije putem telefona a uplata iznosa kotizacije i učlanjenje elektronskim putem, odnosno na dan realizacije akcije.
Kotizacija obuhvata: prevoz, dva noćenja u privatnom smeštaju – motelu u Šipovu, troškove organizacije akcije
Kotizacija NE obuhvata: ishranu, osiguranje, ulaznice, individualne troškove
Akciju realizuje planinski vodič
Boris Bratić – Boki
Telefoni za prijavljivanje na akciju kod vodiča:
064/99-248-11 ili 063/11-357-99
DOBRO DOŠLI NA NAŠE ZAJEDNIČKE AVANTURE!
Vaš Klub planinara „AVANTURISTA“