Cincar, Malovan, Janjske otoke – BIH
Planine Cincar i Malovan deo su Dinarskog planinskog lanca i nalaze se u jugozapadnoj Bosni. Cincar je najzapadniji dinarski vrh viši od 2000 m. Leži na prostranoj visoravni između četiri najveća kraška polja u BiH: na jugozapadu je Livanjsko, na jugistoku Duvanjsko, na severozapadu Glamočko i na severoistoku Kupreško polje.
Istoimeni vrh, sa nadmorskom visinom od 2006 m, izgleda kao zaobljeni, piramidalni vrh koji se uzdiže na jugoistoku uz Glamočko polje.
Južne i jugozapadne strane Cincara obrasle su planinskim pašnjacima, a severne gustom, uglavnom crnogoričnom šumom. Visoravni i planinske padine iznad Livanjskog i Glamočkog polja, na nadmorskim visinama iznad 1100 m, pa do oko 1300 m, pokrivene su travnatim površinama. Na prostranstvima netaknute prirode Livanjskog polja i Cincara galopira, prema procenama, oko 600 divljih konja, potomaka pitomih konja koje su vlasnici pustili na slobodu.
Od Cincara prema Kupreškom polju su drugi, niži vrhovi. Najistočniji je Malovan, koji sa svojih 1826 m i vrhovima: Gola kosa, Sedlo, Mali i Veliki Malovan, predstavljaju jednu od najviših planina na Kupreškoj visoravni, a sela u njegovom podnožju, Donji i Gornji Malovan, leže na nadmorskoj visini od 1150 m.
Planina je dosta šumovita, uglavnom pokrivena šumama jele i bukve, a pri samom vrhu borom i klekom, dok je južna strana, kao i sam vrh, golet.
Pogled sa Velikog Malovana svakome ostaje u sećanju, jer kada je lepo vreme, vazduh čist i bez omorine, sa jedne strane pogled „puca“ do pola Bosne, a sa druge strane, preko Velebita, do Jadranskog mora.
PLAN AKCIJE:
PRVI DAN – četvrtak 17. jun
Polazak u 12:00 časova ispred lokomotive (doći 15 minuta ranije)., polazak iz Gornjeg Milanovca u 11:15.
Vožnja: Čačak – Užice – Višegad – Sarajevo – Travnik – Bugojno – Kupres – Livno, uz pauze u toku puta.
Dolazak u planinarski dom „Kruzi“ na Cincaru u večernjim časovima. Dom je od Livna udaljen 11 km. Kapacitet doma je 45 ležajeva, opremljen je sanitarnim čvorom (nema tuša), pitkom vodom, solarnom energijom, dnevnim boravkom, kuhinjom, zimskom sobom sa roštiljem i natkrivenom terasom.
Smeštaj, večera i noćenje.
DRUGI DAN – petak 18. jun
Ustajanje u 6:30 časova, doručak i priprema za uspon na Cincar. Na uspon se kreće od planinarskog doma, koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1265 m. Staza je dobro markiranom, a trasa kružna. Uspon je preko zapadne strane planine (Jaram), a silazak preko istočne strane (Švabine štale – Begovača). Teren je kondiciono srednje zahtevan, a tehnički nije zahtevan. Dužina staze je oko 12 km, uz uspon od oko 800 m. Pri silaski susret sa divljim konjima.
Povratak u dom. Večera, slobodno vreme i druženje.
TREĆI DAN – subota 19. jun
Ustajanje u 6:30 časova, doručak i polazak na Malovan. Vožnja mini busom od planinarskog doma do sela Donji Malovan, koji se nalazi na 1150 mnv i koji je polazna tačka za uspon. Staza je kondiciono srednje zahtevna, a tehnički nije zahtevna. Dužina staze je oko 9 km uz uspon od oko 700 m.
U povratku, obilazak Rimskog mosta na reci Šujici, franjevačkog muzeja i galerije „Gorica“, kao i Srpske pravoslavne crkve Uspenja Presvete Bogorodice u Livnu.
Povratak u dom. Večera, slobodno vreme i druženje.
ČETVRTI DAN – nedelja 19. jun
Ustajanje u 6:30 časova, doručak i priprema za povratak.
U povratku obilazak izvora reke Bistrice (Duman) u Livnu i Janjskih otoka, koji se nalaze između Kupresa i Šipova.
Povratak u Čačak u večernjim časovima uz nekoliko usputnih pauza.
NAPOMENE:
Prijava: Organizatoru akcije, a najkasnije do 10. juna (zbog rezervacije smeštaja u planinarskom domu).
Cena akcije obuhvata: prevoz, noćenje, doručak i večeru, ulaznice za muzej, usluge vodiča na stazi i organizacione troškove.
Konačna cena zavisi od broja učesnika. Prilikom prijavljivanja obavezna je akontacija u iznosu od 5.000 dinara. U slučaju odustajanja potrebno je naći zamenu, u suprotnom akontacija se ne vraća.
Ishrana: U cenu akcije uključeno: petak i subota – doručak i večera, nedelja – doručak. Ostalo u sopstvenoj režiji.
Dokumenta: Pasoš, lična karta, zdravstvena knjižica i planinarska knjižica sa markicom za 2021 godinu.
Oprema: Planinarska oprema prilagođena stazi i vremenskim uslovima, zaštita od padavina i vetra, garderoba i lični pribor za višednevne akcije.
Epidemiološke mere: Obaveza korišćenja maske na pravilan način, kao i poštovanje svih propisanih epidemioloških mera.
Ostalo: Predloženi plan i satnica su okvirni. Organizator zadržava pravo izmene plana ili otkazivanja zbog opravdanih razloga.
Učesnici na akciju polaze dobrovoljno, na sopstvenu odgovornost, u skladu sa Pravilnikom o bezbednosti PSS i svojim zdravstvenim i fizičkim sposobnostima, i uz poštovanje navedenog plana i svih propisanih epidemioloških mera. Takođe, obaveza svih učesnika je da se pridržavaju Protokola o ponašanju na akcijama PD „Kablar“.
Organizator i vođa puta, ispred PD „Kablar“: Danijela Marković tel. 065/355 05 59