Rafting Unom, Velika Klekovača (1962 mnv), Mala Klekovača (1761 mnv) i Osječenica (1795 mnv)
Plan i program:
Četvrtak (3. jun): Polazak iz Pančeva, kod Doma omladine u 16.00 časova. Ulazak putnika u Beogradu, kod „Sava centra” (ulica Vladimira Popovića, kod ulaza koji gleda prema reci) u 16.45 časova. Molimo sve učesnike da dođu na dogovoreno mesto desetak minuta ranije. Nastavak putovanja auto-putem prema Šidu, a zatim preko Bjeljine do Banja Luke i našeg smeštaja, gde stižemo posle ponoći.
Petak (4. jun): Nakon noćnog odmora, kompletno spakovani – jer se ne vraćamo u Banja Luku, u 7.00 časova krećemo do mesta Kolunić (650 mnv), odakle je ovaj put početna tačka našeg uspona. Stenovito teme Osječenice (1795 mnv) kao da je odsečeno i štrči iznad pojasa šume, otuda i njen naziv. Sam vrh je na uskoj i dugačkoj visoravni sa koje se spuštaju kamene litice, zbog čega ima izvrstan i širok vidik na sve strane.
Prvi deo staze vodi kroz šumu i tako će biti do 1600 mnv, a zatim ćemo ugledati stene Osječenice. Naša staza vodi preko stena koje su osigurane sajlom i ne bi trebalo da prestavalja problem nikom ko je i ranije koristio tri oslonca prilikom penjanja na neke vrhove. Ubrzo smo na vrhu Velika Osječenica (1795 mnv), gde ćemo napraviti pauzu. Silazimo drugom, serpentinskom stazom i ponovo kroz šumu dolazimo do vozila.
Toga dana ćemo prepešačiti 23 km, uz 1250 metara uspona, za 9 sati.
U nastavku dana, prevozom idemo do Martin Broda, za šta će nam trebati oko sat vremena. Martin Bord je malo, turističko mesto, ušuškano uz reku Unu. Bićemo smešteni u privatnim pansionima naredne dve noći, a potrudićemo se da posetimo većinu zanimljivih lokaliteta u neposrednoj blizini (manastir Rmoš, Bučnice – prirodne veš mašine i brojne vodopade, od kojih se izdvajaju Jalak, Srednji i Donji, kao i najveći vodopad na Uni – Milančev (Veliki) Buk. Na 10ak minuta od našeg smeštaja su vodopadi, a lepotom ne zaostaju od nekih udaljenih, egzotičnih destinacija.
Subota (5. jun): Dan rezervisan za rafting Unom. Nakon doručka krećemo prevozom do ulaza u NP Una, odakle pešačkom stazom „Putevi prošlosti“ u dužini od 5 km prvo idemo do ostataka kule Klišević, a zatim nastavljamo do Štrbačkog buka i početne tačke za rafting, gde stižemo nakon sat vremena. Tu će nas čekati naši skiperi, čamci i kompletna oprema za spust. Naravno da ćemo imati vremena da odemo do Štrbačkog buka, vidimo kaskade (najviša je 26 metara), a niz nekoliko njih (jedan je 5 metara) ćemo se i spustiti čamcima.
Nakon pauze za posetu Štrbačkom buku, zadužujemo svu opremu za rafting i dobijamo neophodna uputstva za bezbedan spust.
Rafting traje 3,5 – 4 sata, ali nećemo baš gledati na sat. Ukoliko budemo želeli da se okupamo na nekoj od plaža, u dogovoru sa skiperom, to će biti podrazumevano. Potrudićemo se da svi naši čamci budu blizu jedan drugog. Posle raftinga povratak u Martin Brod, gde nas čeka unapred dogovoren ručak.
Nedelja (6. jun): Rano ustajanje, pakovanje svih stvari u naše vozilo i prevozimo se do podnožja Klekovače. U podnožju planine nas čekaju iznajmljeni kombiji, kojima se prebacujemo do početne tačke uspona (1600 mnv). Odatle idemo do vrha Velika Klekovača (1962 mnv) lakom, makadamskom stazom, a zatim prelepim grebenom do Male Klekovače (1761 mnv). Sam vrh je obrastao niskim rastinjem, klekom, po kojoj je planina i dobila ime. Planinu odlikuju velike stene, koje se protežu duž celog grebena od Velike do Male Klekovače, a naš plan je da ga celog prepešačimo.
Na grebenu ima detalja koji zahtevaju oprez, ali to svakako nije problem za planinare sa iskustvom. Kružnom stazom se vraćamo na početnu tačku, gde nas čekaju kombiji.
U zavisnosti od uslova na stazi, za uspon i povratak će nam trebati oko 7 sati, uz pređenih 14 km i visinsku razliku od 750 metara.
Nakon pešačenja, prevozom idemo do sjajnog restorana/domaćinstva, gde smo dogovorili ručak. Posle pauze za obrok, pešačimo 1 km do autobusa i krećemo preko Banja Luke do Beograda i Pančeva.
Oprema: Garderoba i obuća (obavezno planinarske cipele) prilagođena vremenskim uslovima i boravku na planini, zaštita od sunca, vetra, kiše i snega, čeona lampa, sredstva prve pomoći, hrana, 2 l vode – za svaku jednodnevnu akciju.
Za rafting dobijamo kompletnu opremu (vodootpornu torbu po čamcu, neopren odelo i obuću, kacigu, prsluk i veslo).
Od ličnih stvari, preporučujemo da ponesete: vodootpornu torbu (ko ima), zaštitnu, vodootpornu torbicu za mobilni telefon, sendvič, slatkiš i vodu.
Dokumentacija: Lična karta, zdravstvena, planinarska kartica i osiguranje.
Hrana: Sopstvena, iz ranca ili unapred dogovoreni obroci u Martin Brodu.
Smeštaj: Hostel u Banja Luci (prva noć) i privatni pansioni u Martin Brodu (dve noći).
Cena: 4800 dinara, plus 30 evra. U cenu uračunato: tri noćenja, boravišna taksa, prevoz, putarine, hrana i smeštaj za vozača i organizacioni troškovi.
Cena raftinga je 40 evra, i tu je uračunato: osiguranje, taksa za NP Una, profesionalni skiper, čamac i sva neophodna oprema.
Ko ne bude želeo na raftin, imaće mogućnost za pešačenje i obilazak lepih lokaliteta.
Poseta najvećem, Milančevom buku i okolnim vodopadima se naplaćuje i iznosi 1,5 evro.
Uplata dinarskog iznosa je potvrda prijave.
U slučaju odustajanja, potrebno je pronaći zamenu, jer se novac ne vraća.
Molimo da se ne prijavljuju osobe sa posebnim prohtevima, nervozni, nespremni na kompromise, koji sve podređuju ličnom komforu, a nemaju osećaj za potrebe drugih ljudi.
Napomena: Program putovanja i uspona je orijentacioni. Organizator zadržava pravo izmene plana u slučaju nepredviđenih okolnosti. Učesnici idu na sopstvenu odgovornost uz pridržavanje Pravilnika o bezbednom izvođenju planinarskih aktivnosti PSS: https://pss.rs/…/P120-Bezbedno-izvodjenje-planinar…
Vodiči: Milutin Ilić (063510503) i Slavica Ilić