JULIJSKI ALPI, KANIN (2587 m), TROMEĐA, DOLINA SOČE – SLOVENIJA
Napomena: U cilju zaštite od koronavirusa, u prevoznom sredstvu i u drugim zatvorenim i otvorenim prostorima, poštovade se sve mere i preporuke Kriznog štaba Srbije i Slovenije, koje budu važile na dan putovanja. (Maska u prevozu i zatvorenom prostoru, distanca na otvorenom, lična sredstva za dezinfekciju…). Takođe je potrebno obezbediti eventualnu medicinsku potvrdu koja se bude zahtevala na dan putovanja.
Trenutno je na snazi: slobodan ulaz u Sloveniju za građane Srbije, (dok smo na zelenoj Covid listi EU), ili, ako se situacija sa brojem zaraženih pogorša, za ulaz u Sloveniju potrebno je imati potvrdu o revakcini, stariju od 14 dana, ili, ako niste vakcinisani, brzi anteginski test, ne stariji od 48 sati od momenta uzimanja brisa do prelaska granice.
Utorak, 13.07. 2021.
PUTOVANJE DO BOVCA
7.00 Polazak iz Beograda, iz Skerlićeve ulice, kod Hrama Svetog Save. Putujemo autoputem kroz Hrvatsku i Sloveniju, preko Ljubljane, do Bovca. Usputne pauze po planu.
Ukoliko ne bude velikih gužvi na graničnim prelazima, napravićemo pauzu u Ljubljani, od oko dva sata.
Predveče dolazak u Bovec, smeštaj.
Bovec je poznati skijaški centar, blizu planine Kanin, na kojoj se nalazi najviše slovenačko skijalište KaninSella Nevea (2300 m).
Prvo noćenje u Bovcu.
Sreda, 14.07.2021.
KRANJSKA GORA, TROMEJA, VRH PEČ, MANGARTSKA JEZERA
8.00 Polazak iz Bovca ka Kranjskoj Gori.
9.00 Kranjska Gora – planinarski dom Tromeja (1247 m) u Ratečama.
Na pola puta ka Tromeji, pravimo pauzu na izvoru Save Dolinke (Prirodni rezervat Zelenci).
Kraća pauza kod planinarskog doma Tromeja i priprema za uspon na vrh Peč (1510 m), koji se nalazi na tromeđi Slovenije, Austrije i Italije.
10.30 Polazak na vrh Peč. Staza je lagana i nema nikakvih zahtevnih detalja. Jedan deo staze ide makadamskim putem, a zatim se ona sužava i prolazi kroz divnu četinarsku šumu.
Visinska razlika je oko 260 m, a planirano vreme za ovaj uspon je dva i po do tri sata.
GRUPA B: Ko želi da krene do doma, a ne želi da planinari do vrha, može da ostane kod doma i uživa u okolnoj prirodi.
GRUPA C: Ko ne želi da planinari, ostaje u Kranjskoj Gori i provodi vreme po svom nahođenju.
14.00 Povratak u Kranjsku Goru, gde svi zajedno autobusom nastavljamo ka Mangartskim jezerima, pored italijanskog gradića Tarvisio. Kraći boravak u ovom italijanskom gradiću. Iznad ovih jezera, koja imaju još tri naziva – Belopeška, Fužinska ili Klanška jezera, sa južne strane uzdiže se Mangart, a sa istočne – Ponča. Ovu prelepu Mangartsku dolinu u kojoj se nalaze dva lednička jezera božanstvene lepote, 1971. godine Italijani su proglasili Parkom prirode. Prvo šetamo pored donjeg jezera (na 924 m), a zatim nedaleko od prvog, dolazimo i do drugog, gornjeg jezera (na 929 m). Boravak na jezerima.
19.00 Povratak u Bovec.
Drugo noćenje u Bovcu.
Četvrtak, 15.07.2021.
DOLINA SOČE, IZVOR SOČE, KORITNICA, VODOPAD BOKA
Soča, slovenačka reka, koju eksperti smatraju jednom od najlepših u Evropi, celim svojim tokom pleni nestvarno smaragdnom bojom i ide kroz prelepu dolinu Trente, povezujući mesta Bovec, Kobarid, Tolmin, Novu Goricu, Goricu. Ceo taj put naziva se „smaragdni put“, sa koga se mogu videti sve prirodne i kulturne baštine u dolini. Put Soče ili „Soška pot“ poseban je park prirode kroz koji vodi staza kanjonom Soče, kroz dolinu Trente, od njenog izvora do Bovca. Cela putanja iznosi negde oko 25 kilometara.
8.00 Polazimo ka početku doline Zadnja Trenta, do Koče pri izvoru Soče.
9.00 Krećemo peške do izvora Soče. Na tabli piše da je potrebno 15 minuta. Staza do izvora u početku je lagana. Kasnije postaje malo strma, ali je osigurana gelenderima. Deo grupe može da ide do kraja staze sa koga se vidi vodopad koji pravi Soča, a oni veštiji mogu da nastave dalje, pređu preko odsečene i klizave „police“, sa koje se spuštaju do samog izvora, koji je, u stvari, mali otvor u steni, ispunjen vodom nestvarne tirkizno-plave boje
11.00 Po obilasku ove prirodne atrakcije, nastavljamo pešačenje duž Soče, prateći „Soška pot“, u dužini od oko 8 km. Pešačenje završavamo kod Doma Trenta na Logu, gde se nalazi Informacioni centar Triglavskog nacionalnog parka. Staza je lagana, sa malo visinske razlike.
14.00 Autobusom dolazimo do tvrđave Kluže, jedne od atrakcija u okolini Bovca, koja datira još iz 15. veka, a sa mosta pored tvrđave, gledamo vrtoglavo duboka korita reke Koritnice.
15.00 Autobusom nastavljamo dalje, ka vodopadu Boka, koji se takođe nalazi u neposrednoj blizini Bovca. To je najviši i najmoćniji slovenački vodopad i smatra se jednim od najveličanstvenijih u Evropi. Kako bismo ga videli iz veće blizine, krećemo obeleženom stazom koja ide uzbrdo kroz šumu. Staza je prilično strma i kamenita. Posle dva i po kilometra i oko 300 metara visinske razlike, sa jednog vidikovca može se lepo videti vodopad.
18.00 Povratak u Bovec. Slobodno vreme.
Treće noćenje u Bovcu.
Petak, 16.07.2021.
TOLMIN, TOLMINSKA KORITA, KOBARID, VODOPAD KOZJAK
8.00 Polazak autobusom ka Tolminu, najvećem gradu u Gornjoj Soči.
9.00 Obilazak Tolminskih korita, još jedne prirodne atrakcije tog kraja. Opis staze: ova divna korita pravi rečica Tolminka, koja zajedno sa slivom još jedne male reke, Zadlaščice, pravi čaroban kanjon. Staza je lagana i nema zahtevnih detalja. Duga je oko 4 km.
Nastavljamo do korita Zadlaščice koja je među svojim stenama uglavila i stenu u obliku medveđe glave, a zatim se spuštamo do ušća Zadlaščice i Tolminke, pa do ulaza Zadlaške jame. Na kraju, prelazimo Đavolji most, sa koga se opet, sa velike visine gleda Tolminka i njena korita.
11.00 Pauza u Tolminu.
12.00 Dolazak u Kobarid.
U blizini Kobarida, nalazi se vodopad Kozjak, jedan od najlepših u Sloveniji. Opis staze: krećemo peške ka njemu, prvo putem, pored zelene Soče, a onda ulazimo u uski kanjon, pa preko drvenih mostića i pored velikog, okruglog kamenja, dolazimo do drvene platforme, sa koje ulazimo u „amfiteatar“ između visokih stena, odakle se sliva 15 metara visok vodopad Kozjak, praveći ispod sebe dubok „bazen“ ispunjen vodom, prelepe zelene boje. Povratak je drugim putem. Prelazimo još jedan viseći most i dolazimo do prelepog Napoleonovog mosta, koji prelazi preko Soče (slikamo tirkiznu Soču i kajakaše u ogromnom broju). Staza je uređena, prilagođena svakome i duga oko 4 km.
15.00 – 18.00 Duža pauza u Kobaridu, gde ostavljamo slobodno vreme koje provodimo po sopstvenom nahođenju (ručak, obilazak grada). Moguća je poseta Kobariškom muzeju, sa postavkom iz I svetskog rata ili šetnja i lagan uspon širokim asfaltnim putem do Italijanske kosturnice, koja se nalazi na desetak minuta peške, iznad grada. Sa tog mesta pruža se prelep pogled na Kobarid, Soču, vrhove u okruženju.
19.00 Povratak u Bovec.
Četvrto noćenje u Bovcu.
Subota, 17.07.2021.
Na planini Kanin, iznad Bovca i reke Soče, nalazi se najviše slovenačko skijalište Kanin-Sella Nevea (2300 m). U izuzetnom prirodnom okruženju, sa planine Kanin se može uživati u veličanstvenom pogledu na Triglav i Julijske Alpe, kao i Jadransko more – Tršćanski zaliv koji je vazdušnom linijom udaljen 60 km. Izgradnjom velike viseće funifor gondole “Prevala”, sa italijanske strane, u sezoni 2009/2010, povezana su do tada dva susedna razdvojena ski-centra, čime je nastalo jedinstveno skijalište Kanin-Sella, prvi međunarodni skijaški centar u regiji. Time je omogućeno skijanje sa jednim ski-pasom u Italiji i Sloveniji.
7.00 Polazak ka žičari, kojom se penjemo na 2200 m n/v, (stanica D). Cena žičare u oba smera je 20 evra, a sa planinarskim karticama 16 evra. Po izlasku iz žičare, delimo se u dve grupe. Oni koji ne žele da se penju na najviši vrh mogu da ostanu na toj visini, osveže se u restoranu i samostalno provode vreme u prirodi. Takođe mogu da krenu lakšom stazom ka vrhu Prestreljnik (2498 m), ili ka vrhu Vršič. Mogu da koriste i italijansku žičaru do italijanskog ski-centra. Spremniji planinari idu na najviši vrh planine, Visoki Kanin (2587 m). Staza nije preterano teška, u jednom delu ima malo sipara, kao i strmijih kraćih delova gde moraju da se koriste ruke. Duga je oko 8,5 km u oba pravca i visina koju treba savladati oko 500 m U povratku se vraćamo preko planinarskog doma, do stanice D, a zatim se žičarom vraćamo u podnožje, pošto smo se spojili sa ostatkom grupe.
Povratak u Bovec. Slobodno vreme. Peto noćenje u Bovcu.
Nedelja, 18.07.2021.
7.00 Pakovanje svih stvari i polazak za Srbiju.
Pauza na Bledu, u trajanju od dva sata.
Nastavljamo put, sa usputnim pauzama.
Očekivani dolazak u Beograd je oko 21.00.
Oprema: mali ranac, planinarske cipele ili dobre jake patike za one koji ne idu na Kanin, štapovi za treking, baterijska lampa, jakna-vetrovka, višeslojna odeća, oprema i sredstva za zaštititu od kiše, vetra, hladnoće, sunca, termos ili flaša za vodu. Poneti pribor za ličnu higijenu i opremu za kupanje.
Hrana: individualna, moguća u domovima, restoranima, itd.
Smeštaj: u hostelima u Bovecu ili okolini, ili u privatnim apartmanima/pansionima, ukoliko nađemo povoljnu cenu.
Dokumenta: Poneti pasoš (proverite rok važenja pasoša, najmanje još tri meseca od poslednjeg dana boravka u EU, odnosno do 18.10.2021.), zdravstvenu karticu, planinarsku člansku kartu sa važećom markicom za tekuću godinu.
Prijava: Za prijavu su, pored uplate akontacije od 100 e, potrebni sledeći podaci: ime i prezime, datum rođenja, broj pasoša, broj pl. knjižice i naziv kluba, datum rođenja i broj mob. telefona.
Napomena:
– Svaki učesnik je dužan da, po Zakonu o sportu, obavi lekarski pregled najmanje jednom godišnje, da seupozna sa detaljima puta i pravilima o riziku i bezbednosti učesnika.
– Svaki učesnik učestvuje na sopstvenu odgovornost.
– Organizator ne snosi odgovornost ukoliko dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja ili povrede učesnika.
– Za sva putovanja u organizaciji Planinarskog kluba nisu obezbeđene zaštite u smislu garancije putovanja.
– U zavisnosti od vremenskih uslova i datih okolnosti na terenu, vođa puta zadržava pravo korekcije i izmene plana.
– Raspored sedenja u autobusu određuje vođa puta i zavisi od redosleda prijavljivanja sa uplatom.
– Navedena vremena u programu puta su orijentaciona.
Vodič: Milan Lončar, br. tel: 063 316 882; e-mail: milan.loncar@yahoo.com